Американски генерал: Во Сирија остануваат 500 војници

Меѓу 500 и 600 американски трупи ќе останат во Сирија, изјави генералот Марк Мили на прашање на телевизијата Еј-Би-Си.

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека повлекувањето на американските војници од Сирија е поради операцијата на Турција на североистокот на оваа земја против курдските сили.

Во исто време, Соединетите Американски Држави соопштија дека трупите ќе останат во нафтените подрачја на истокот на земјата и дка ќе им помогнат на локалните Курди за да ги контролираат.

Прочитајте и...  Нова симулација на ДИК, Левица со 2 пратеника

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Прес-конференција на ДИК

Слободен печат

Британски научник: Постои веројатност коронавирусот да се повторува и во следните години

Слободен печат

Чиолошо: Новата влада треба да се насочи кон силен и инклузивен реформски консензус и кон меѓуетничка соработка

Слободен печат

За една недела казнети 69 непрописно паркирани возила

Слободен печат

Државата го игнорира проблемот со најмладите преносители: Репродуктивниот број на заразени лица повторно е над единица

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Комуналците чистат, граѓаните пак создаваат дива депонија

Силен напад или лоша заштита ја „турна“ страницата на ДИК

Слободен печат

Мала победа на СДСМ, голем предизвик за формирање влада

За 24 часа има 60 новозаразени со коронавирус во Црна Гора

Слободен печат

Јавната седница на ДИК презакажана за 19.30 часот

Слободен печат

SafeJournalists: Ги осудуваме смртните закани и сексистичките навреди кон новинарката Тања Милевска

Слободен печат