Американски генерал: Во Сирија остануваат 500 војници – Слободен печат
ВестиПланета

Американски генерал: Во Сирија остануваат 500 војници

Меѓу 500 и 600 американски трупи ќе останат во Сирија, изјави генералот Марк Мили на прашање на телевизијата Еј-Би-Си.

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека повлекувањето на американските војници од Сирија е поради операцијата на Турција на североистокот на оваа земја против курдските сили.

Во исто време, Соединетите Американски Држави соопштија дека трупите ќе останат во нафтените подрачја на истокот на земјата и дка ќе им помогнат на локалните Курди за да ги контролираат.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close