Алијанса остана без координатор на пратеничката група, Даути поднесе оставка

Илире Даути/Фото: МИА

Алијанса за Албанците остана без координатор на пратеничката група откако Илирие Даути преку Фејсбук информира дека си поднела оставка од таа функција. Даути како причина за оставката од шеф на пратеничката група го навела поразот на Алијанса за Албанците на вонредните локални избори во Тетово на кои партијата не освои ниту едно советничко место.

Резултатот на последните локални избори, а уште повеќе многу слабиот резултат за Советот на Тетово, ме погоди и мене, а мојата совест како пратеник од шестата изборна единица не го надминува и не можам да бидам рамнодушна. Затоа, ве информирам дека штотуку поднесов оставка од функцијата координатор на пратеничката група на Алијансата за Албанците, единствена титула што ја имам во моментов од политичкиот субјект. Вам кои верувавте во мене континуирано, сакам да ви кажам благодарам од се срце, ако можете продолжите да верувате во мене затоа што јас силно верувам во вас, вели Даути.

Пратеници од Алијанса за Албанците за „Слободен печат“ велат дека Даути ги информирала за оставката и дека ја поднела од лични причини. До избор на нов координатор, пратеничката група ќе ја предводи заменик координаторот Сурие Рашиди.

По катастрофалниот пораз на Алијанса за Албанците на изборите за Советот на Тетово оставка поднесе и лидерот на партијата  и пратеник Зијадин Села.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот