Алегри главен фаворит да го наследи Тухел на клупата на ПСЖ

Италијанскиот стратег по едногодишна пауза ова лето планира да се врати на тренерската работа, а медиумите наведуваат дека негова следна дестинација ќе биде Париз.

Поранешниот тренер на Јувентус по заминувањето од Торино си зеде едногодишен одмор, но италијанската „Ла Стампа“ пишува дека нов клуб на Алегри треба да биде францускиот шампион ПСЖ.

Актуелниот тренер на ПСЖ, Томас Тухел е на тенок лед кај челниците на клубот поради неможноста да ја контролира состојбата во соблекувалната, а најголем минус му е лошиот однос со Килијан Мбапе.

Но, доколку Лигата на шампионите продолжи во август и ПСЖ успее да триумфира, Тухел би требало да остане на клупата на францускиот тим.

Масимилијано Алегри во 2019 година си замина од Јувентус каде во петте години поминати на клупата освои пет титули во Серија А, четири Купа на Италија но има и два порази во финалето на Лигата на шампионите.

Прочитајте и...  Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Прочитај повеќе

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат

Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турски или дански предизвик за Jунајтед во Лига Европа

Слободен печат

Хувентуд и Димитријевиќ против Партизан, Уникс Казан, Венеција..!

Слободен печат

Вујин и официјално нов ракометар на Вардар

Слободен печат

Потврдени уште две трки во Формула 1

Слободен печат

ЛШ: Тежок пат за Јувентус и Барса, Аталанта на ПСЖ!

Слободен печат

Де Бласио: „УС Опен“ ќе се одржи, но без публика!

Слободен печат