Агент на ЦИА евакуиран од Белград поради мистериозна болест

ЦИА / Фото: МИА

ЦИА неодамна евакуираше агент од Србија кој претрпе сериозни здравствени проблеми, кои се идентични со невролошкиот напад познат како „Хавана синдром“.

Веста ја објави Волстрит џурнал, повикувајќи се на извор на анонимни владини претставници.

Американските власти велат дека ова се случува се почесто и дека е само еден во серијата вакви настани. Американските дипломати и шпиони се повеќе се изложени на напади од „непознати напаѓачи“ користејќи технологија за која научниците и официјалните лица претпоставуваат дека користи некаква „насочена енергија“.

„Имаше повеќе пријавени напади во последните 60 до 90 дена, и во САД и во странство“, рече Џејмс Џордано, професор по неврологија на Универзитетот Џорџтаун, кој ја советува американската влада за овие напади.

Нападите, кои можат да резултираат со вртоглавица, губење на меморијата и други здравствени проблеми, предизвикаа фрустрација кај американската влада поради намалениот морал на полицајците на теренот, особено во Стејт департментот и ЦИА, чии вработени беа погодени од нападите.

Администрацијата на Бајден ја стави потрагата по изворот на нападот на врвот на листата на приоритети, според извор на WSJ.

Стејт департментот и ЦИА немаат коментар

Портпаролите на Стејт департментот и ЦИА рекоа дека случаите се загрижувачки. Сепак, тие одбија да го коментираат случајот во Србија и другите напади.

„Секое од извештаите за нападот ги третираме исклучително сериозно и се осигуруваме дека нападнатите полицајци ја добиваат целата потребна грижа и поддршка“, рече портпаролот на Стејт департментот.

Портпаролот на ЦИА рече дека агенцијата прави се што е во нејзина моќ за да го заштити својот персонал.

Фактот дека овие агенции мораа да го повлечат шефот на одделот од Виена, каде што се случија голем број напади, исто така покажува дека станува збор за сериозни напади кои предизвикуваат проблеми за ЦИА.

Дури и американскиот потпретседател Камала Харис привремено го одложи патувањето во Виетнам, откако нејзиниот кабинет го извести Стејт департментот за потенцијални аномалии во случајот на здравјето, што е официјалното име на американската влада за Хавана синдром.

Како жртвите ги опишуваат симптомите?

Пет години, истражителите се обидуваат да објаснат невообичаени искуства пријавени од американски дипломати и други владини претставници во Куба, Русија, Кина и на други места.

Жртвите на синдромот Хавана опишуваат ненадејна вртоглавица, главоболка и притисок во главата, понекогаш придружени со изразен тинитус.

Некои велат дека ги избегнале симптомите со преместување во друга просторија и враќање на почетната позиција. Бројот на случаи во светот расте. „Њујорк тајмс“ пишува за повеќе од 130 случаи ширум светот во изминатите пет години.

Според податоците со кои располага американската администрација, околу 200 владини претставници досега биле погодени од синдромот Хавана.

Властите веруваат дека ова не е конечниот број на жртви, бидејќи за некои не е можно да се утврди дали се работи за Хавана синдром или нешто друго.

Извор: WSJ.com

Видео на денот