4 C
Скопје

Агенцијата за филм ќе добие нов директор, на Тозија не му е продолжен мандатот

Владата синоќа на седница донесе повеќе одлуки за именувања на директори, в.д. директори и членови на управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски друштва.

На досегашниот директор на Агенцијата за филм Горјан Тозија не му е продолжен мандатот и ќе биде објавен јавен оглас за именување на нов директор.

Претходно, Антикорупциска поднесе иницијатива во врска со постапувањето на в.д. директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија, и побара одговорност за да го разреши. Од Владата им посочиле дека одговорноста која ја побарала ДКСК е предмет на позитивното законодавство во државата и дека тоа е во надлежност на други органи.

Државната комисија за спречување на корупција водеше истраги по неколку пријави што ги добиле против Горјан Тозија, а една од пријавите беше поднесена и од режисерот Милчо Манчевски.

Прочитајте и...  Земјотресoт што ги вознемири граѓаните појак од првично објавеното, епицентарот во Илинден

Поврзани вести

Германија ги продолжува ограничувањата поради пандемијата до јануари

Слободен печат

ВИДЕО I Заев: Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост се имплементира со силно темпо, продолжуваме според принципот „ништо за нив – без нив”

Слободен печат

Градоначалникот на Лос Анџелес им нареди на жителите да останат во домовите поради ковид-19

Слободен печат

Пожар во болница во Москва: Најмалку две лица загинаа, повеќе од 20 се евакуирани

Слободен печат

АМСМ: Сообраќајот по наместа влажни коловози

Слободен печат

Полициска операција во Рим, уапсени се 28 членови на криминална организација

Слободен печат

Остави Коментар