3 работи кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

Одредени состојки од оваа храна ќе го забрзаат процесот на слабеење, поради што е корисно да ги консумирате секојдневно.

1. Зеленчук

Доколку сакате згодно тело, зеленчукот мора да биде најзастапен во вашиот ручек, бидејќи тој ви ги дава потребните минерали, витамини и фитохемикалии. Во процесот на слабеење особено ќе ви помогне зеленчукот со висок процент на влакна како брокули, прокељ, спанаќ, грашок, пченка, кељ и леќа, па затоа вклучете ги во секојдневвното мени.

2. Немасни протеини

За полесно да ослабите, завртете се кон немасните протеини, кои подолго ќе ве држат сити во однос на јаглените хидрати и заситените масти, по кои гладот многу брзо ќе се врати. Најдобро е во вашето мени да вклучите пилешко месо, мисиркино, телешко и јунешко, како и јајца, лосос, бакалар и туна.

Прочитајте и...  Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес
3. Цели житарки

Доколку сакате да јадете леб, не морате целосно да се откажете од него, туку заменете го со леб од цели зрна житарки. Многу истражувања потврдија дека луѓето кои јадат 2 до 3 порции цели житарки дневно имаат за околу 2,4 проценти помалку телесни масти и за 3,6 проценти помалку абдоменални масти од луѓето кои воопшто не ги консумираат.

Едно парче леб од цели житарки е еднакво на една потребна порција, па затоа во ручекот слободно можете да вклучите една ваква кришка. Дополнителен извор на цели зрна житарки можат да бидат и овесот, булгурот, киноата или кафениот ориз.

Прочитај повеќе

Четири показатели дека имате вишок отрови во организмот

Слободен печат

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Избегнувајте го компирот, го зголемува крвниот притисок

Слободен печат

Кој е одговорен за повеќе од 50 отсто од новите случаи на заболени со ковид-19

Слободен печат

Доколку му го правите ова на средството за дезинфекција, тоа станува неефикасно и залудно го користите!

Слободен печат

Често настинувате, уморни сте, анксиозни? Можеби ви фалат овие витамини

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

СЗО: Како да се заштитите од горештините за време на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Најважна работа која би требало да ја направиме пред почетокот на вториот бран на коронавирусот

Слободен печат

Докторка сподели одличен трик: Направете ја маската за лице уште поефикасна против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат

Многумина мислат дека носењето на маската под носот е неправилно, но еве во кои ситуации е потребно

Слободен печат

Четири показатели дека имате вишок отрови во организмот

Слободен печат