Зошто пациентите инфицирани со ковид-19 не чувствуваат мирис? Што е аносмија?

Еден од карактеристичните симптоми на КОВИД-19 е губење на мирисот – аносмија. Пациентите со инфекција од коронавирусот можат да дишат преку носот, а сепак да не чувствуваат мирис.

По неколку недели истражување, научниците презентираа објаснение – зошто се случува тоа.

Во испитувањето е користена компјутерска томографија на носот и синусите на луѓе со аносмија предизвикана од ковид-19, при што забележале дека делот од носот кој е одговорен за чувството за мирис е блокиран од оток на меките ткива и слуз. Остатокот од носот и синусите изгледаат нормално, така што пациентите немаат проблем да дишат преку носот.

Познато е дека коронавирусот го инфицира телото со врзување на ACE2 рецепторите на површината на клетките, лоцирани во горниот респираторен тракт. Протеинот TMPRSS2 помага вирусот да влезе во клетка. Откако ќе влезе во клетките, вирусот може да се размножува, предизвикувајќи воспалителен одговор од имунолошкиот систем.

Прочитајте и...  Нешто не е како што треба: Игор Којиќ се врати од Загреб сам, без Северина! (ФОТО)

Првично, се сметало дека вирусот ќе ги зарази и уништи олфакторните неврони (клетки задолжени за мирис). Но резултатите од работата на меѓународната група истражувачи покажа дека во невроните за мирис не постојат протеини ACE2, туку тие се наоѓаат на одржливите клетки кои ги поддржуваат невроните за мирис.

Научниците сугерираат дека оштетувањето на овие одржливи клетки предизвикува имунолошки одговор и едем, но невроните за мирис остануваат недопрени. Кога имунолошкиот систем му возвраќа на вирусот, едемот изумира и молекулите можат повторно да навлезат во недопрените рецептори.

Меѓутоа, со сериозниот развој на вирусот, воспалената област сè уште може да ги оштети останатите клетки. Во овој случај, обновувањето на мирисот се одвива бавно, бидејќи на невроните за мирис им е потребно време за да се регенерираат. Добрата  информација е, што овие неврони се регенерираат.

Прочитајте и...  Сакате нешто благо и брзо? Направете си едноставен чоколаден колач со бисквити!

 

Прочитај повеќе

Бавна правда за Арчи Вилијамс, учесник во американскиот „Суперталент“ – Во затвор поминал 36 години за дела што не ги извршил (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Куче или мачка? Ниту стручњаците не се сигурни за неговата раса! (ФОТО)

Слободен Печат

Пред шест месеци го добија второто дете, а сега му ставаат крај на бракот – Се разведуваат Шехерезад и Сулејман?

Слободен печат

Омилениот Мистер Бин ќе ја игра најомразената историска личност во хит-серијата „Peaky Blinders“

Слободен Печат

„Мојата сопруга е колекционер на бебиња“ – Алек Болдвин „се откажува“ од намерата да има женски деца

Слободен печат

Испробајте ја оваа техника за дишење која ќе ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Загрижувачки фотографии од славната водителка: Поради болеста зглобовите и позелениле (ФОТО)

Слободен печат

Јубилејни 50 години – „Златно славејче“ ќе се одржи под ведро небо

Слободен печат

Не е сеедно кога сте ја започнале врската: Секоја љубов има свој хороскопски знак и еве што тој крие!

Слободен Печат

Конечно добри вести од британското кралско семејство – Ново кралско бебе пристигнува во 2021 година! (ФОТО)

Слободен печат

Принцезата Шарлин ги засени холивудските ѕвезди на црвениот тепих: Гламурозниот настан во Монако ги воодушеви љубителите на модата! (ФОТО)

Слободен Печат

Пристигна трејлерот за најстрашната серија на Нетфликс (ВИДЕО)

Слободен печат