Зошто во Албанија нема туристи како другите години? (ФОТО)

Јурида Красниќи е жена која управува со ресторан во албанскиот град Ќерет, Каваја. Овој бизнис функционира веќе 18 години во Ќерет, но Красниќи вели дека туризмот никогаш не бил полош од оваа година.

– Го имаме овој бизнис веќе 18 години и да, ја зборувам вистината, мислам дека годинава туризмот е многу лош и никој не размислува за тоа – вели таа, пренесува Газета експрес.

Красниќи дава неколку можни причини зошто тоа се случува.

– Мислам дека ова дојде поради политиката тука во Албанија, бројните протести доведоа до тоа странските туристи да не се веќе заинтересирани за Албанија, а како резултат на тоа и работата на многу ресторани падна. Политиката на оваа земја направи сè да тргне наопаку, никој не е заинтересиран за бизнисите, освен делот за да си земаат повеќе даноци отколку што треба и да отвориме само проблеми, а тоа води и кон затворање на многу локали – вели таа.

Прочитајте и...  Јанушев од Петровец: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 отсто, пензиите за 20, а ќе ја намали невработеноста под 10 отсто

Недостигот на туристи, вели таа, нема никаква врска со промените на цените, бидејќи според неа, цените продолжуваат да бидат истите како и во изминатите години.

Газета Експрес
Газета Експрес

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат