Жал ми е Ајакс, Моура заслужи статуа

Тотенхем губеше со 2:0 на полувремето од Ајакс, но во вторите 45 минути успеа да направи вистински пресврт и со три гола, од кои последниот во самиот финиш на средбата, дојде до триумф кој ги однесе во финалето и натпревар за титулата против Ливерпул.

– Ова беше луд натпревар, бевме на колена, се обидувавме да се вратиме и имавме среќа. Навистина ми е жал за Ајакс, одиграа одлично против нас. Реално, тие играа подобар фудбал но ние создадовме повеќе шанси. Пласманот во финалето е остварување на сонот – изјави Кристијан Ериксен, фудбалерот на Тотенхем.

Јунак на навивачите но и на соиграчите во Тотенхем е Лукас Моура кој ги постигна сите три гола.
– Моравме да се бориме, посгитнавме гол на стартот на второто полувреме и тоа не врати во живот. Го имавме Лукас Моура, тој го доби натпреварот. Се надевам дека ќе добие статуа во Англија по овој натпревар – додаде Ериксен.

Прочитајте и...  Реал Мадрид и понатаму највреден фудбалски клуб на светот

Прочитај повеќе

Чурлинов со нов настап, Штутгарт повторно во трка за Бундеслигата

Слободен печат

Лотито среќен, повторно сонува шампионска титула!

Слободен печат

Силва: Мислам дека нашата борба би била историска! (ФОТО)

Слободен печат

Охридските „гладијатори“ ќе аплицираат за учество во Европа

Слободен печат

Македонците во Серија А наскоро на фудбалските терени

Слободен печат

Наместо во пензија, Лук Абало за „бум“ на ракометниот пазар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шаркоски: Наше е да се спремиме, Работнички добро почна со новиот тренер

„Карамелите“ ќе купувaат од Интер!?

Слободен печат

„Комити“: Дајте ни лиценца, играме на најубав стадион на Балканот!

Слободен печат

И не е така лошо да се биде резерва на Реал (ВИДЕО)

Слободен печат

Познат датумот за продолжување на Премиер лигата!

Слободен печат

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат