Зеленски предупреди на заканата од појава на „жежок Донбас” во Белорусија

Претседателот на Украина Владимир Зеленски денеска предупреди на заканата од појава на „жежок Донбас” на територијата на Белорусија.

Реакцијата на Зеленски уследи по одлуката на Минск за екстрадиција во Русија на 32 руски државјани претходно приведени на белоруска територија. Според него, последиците од ова „ќе бидат трагични”

„Не дај Боже, белоруските власти да добијат нов жежок, Донбас на нивна територија, кој сите овие вагнеровци ги создаваат многу добро”, напиша украинскиот претседател на својот профил на Телеграм.

Вчера Белорусија ослободи 32 руски државјани кои претходно беа приведени. Според руското јавно обвинителство, тие се ослободени во согласност со меѓународното право и националното законодавство на Русија и Белорусија, а во координација со обвинителствата на двете држави, јави ТАСС.

Прочитајте и...  Јутарњи лист: Помпео следната недела ќе пристигне во Хрватска

На почетокот на август, Русија испрати барање до Белорусија за нивно ослободување и враќање во земјата.

Русите беа уапсени на 29 јули во Минск и обвинети дека се платениците со задача да ја дестабилизираат земјата пред одржувањето на претседателските избори. Тогаш, блоруските власти  соопштија дека уапсиле 32 „руски борци” на приватна вооружена група Вагнер, позната како блиска до Кремљ, осомничени за „дестабилизација” на земјата пред претседателските избори. 

Прочитај повеќе

Маските од денеска се задолжителни на јавни места во Минхен, казни од 250 евра за непочитување

Сашко Димовски

Две починати лица, 152 нови пациенти и 126 оздравени од ковид-19 во земјава за изминатото деноноќие

Слободен печат

Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Слободен печат

Хрватска останува на словенечката листа на епидемиолошки небезбедни дестинации

Слободен печат

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицијаци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат