Зеленски го потврди почетокот на контраофанзивата: Украинската војска е позитивно расположена

Украинска војска / EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на брифинг изјави дека се спроведуваат контраофанзивни и одбранбени акции и дека украинската војска е позитивно расположена, пренесе агенцијата УНИАН.

„Во Украина се одвиваат контраофанзивни и одбранбени дејствија, во која фаза, нема да кажам детално… Мора да имате верба во нашата војска, а јас верувам во нив. Јас сум во секојдневен контакт со нашите команданти… Во моментов сите се позитивни“, рече тој.

Руската армија известува за масовни украински напади веќе шест дена, главно на јужниот фронт. Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека украинските сили започнале контраофанзива против Русите, но дека нема да ги постигнат своите цели, како и дека трпат големи загуби.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот