За овие хитови сигурно не знаете дека ги има напишано Дино Мерлин! Кога слушнал како пее Цеца и ја подарил оваа песна! (ВИДЕО)

Познато е дека некои од најголемите рокери и поп-пејачи имаат напишано многу песни за своите колеги – народњаци.

Меѓу таквите е босанскиот кантавтор Дино Мерлин кој ги има напишано едни од најголемите хитови за Весна Змијанац, Лепа Брена, Цеца Ражнатовиќ, но и Бата Здравковиќ.

Една од првите колешки со кои соработувал е Лепа Брена. Мерлин ги има напишано двата хита: „Јаблане“ и „ Игра, драги“, кои се најдоа на нејзиниот албум од 1989 година.

И Весна Змијанац може да се пофали дека соработувала со врвниот музичар. Покрај нивниот дует „Кад замиришу јорговани“ од 1988 година, за својата пријателка напишал и други песни. На еден од најпопуларните албуми на Весна, „Сватови“, се нашле и неговите песни „Сама“, „Сто живота“, „Ово у грудима“. По три децении од тој албум, Змијанац повторно го врксти гласот со Дино и заедно ја отепаа „Клупко“ во 2008 година.

профимедиа

Исто така и Цеца може да се пофали дека има песни кој ги напишал Мерлин. На албумот „Шта је то у твојим венама“ од 1993 година, Мерлин направил две песни. Тоа се вооедно и најпопуларните од тој албум – „Жарила сам жар“ и „Заборави“. Цеца за една од нејзините најубави песни во кариерата „Београд“, исто така може да му се заблагодари на Дино.

– За мене Дино Мерлин намеснки ја направи песната „Заборави“ и кога и да ја свиреше таа песна, ми велеше дека има уште една преубава која е за да се испее во дует. Но, бидејќи тогаш беше војна, тој не можеше да пее песна за Београд. Ми кажа дека само јас ја имам таа емоција и ми ја подари таа песна.

Прочитај повеќе

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Слободен печат

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат