Вучиќ вечерва ќе ја соопшти одлуката за Белград: Следи полициски час или затворање на градот?

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на препорака на Кризниот штаб вечерва би требал да ги соопшти најновите рестриктивни мерки за Белград заради коронавирусот, дознава Б92.

Како што тие пренесуваат, Вучиќ мерките ќе ги пренесе вечерва при гостувањето на РТС, а сето тоа е заради неповолната епидемиолошка ситуација во главниот град на Србија.

Според најновите податоци, од вкупниот број на тестираните во Србија во последните 24 часа, повеќе од 80 отсто од заразените се од Белград.

Претседателот на Србија вечерва, по состанокот на Кризниот штаб, ќе ја објави конечната одлука за новите ригорозни мерки за сузбивање на епидемијата во Белград.

Според Б92, се размислува за повторно воведување на полициски час во вечерните часови, или дури и потполно затворање на Белград, што ќе значи забрана за влез и излез од градот.

Прочитајте и...  Гувернерот на Бејрут: Никогаш во животот не сум видел волку голема катастрофа

Прочитај повеќе

„Ситуацијата се искомплицира“: Контроверзниот Џордан Питерсон се заразил со корона во Србија!

СП.

Шпан: Германскиот здравствен систем може да се справи со бројот на нови случаи од Ковид-19

МИА Агенција

Вработените во Фејсбук ќе работат од дома до јули следната година

Слободен печат

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат

Хисени: Договор со Белград за една година или целиот процес ќе пропадне

Слободен печат