Вучиќ: Србија е втора во Европа по стапката на раст на БДП

,,Неочекувано имавме одлични приходи, повисоки од нашите најдобри проекции. Многу сме задоволни од состојбата на буџетот за јули”, истакна тој.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска рече дека приходите во буџетот на земјата за јули се неочекувано повисоки од најдобрите проекции што ги имала владата. Тој нагласи дека Србија во вториот квартал на оваа година е втора земја во Европа по стапката на раст на бруто домашниот производ.

,,Неочекувано имавме одлични приходи, повисоки од нашите најдобри проекции. Многу сме задоволни од состојбата на буџетот за јули”, истакна тој.

Вучиќ додаде дека многу била потешка состојбата во април и мај, кога на сила беа најстрогите мерки за заштита од коронавирусот.

Денеска ги добивме првите проценки за стапката на раст за најголемиот дел од европските држави. Србија е моментално втора во Европа за вториот квартал, а пред нас е само Литванија. Сите останати се далеку далеку зад нас, подвлече претседателот на Србија.
Прочитајте и...  Повеќето од половината Балканци кои работат во Германија се стручна работна сила

Прочитај повеќе

Хоспитализирана 77-годишна жителка на Делчево заразена со Ковид-19

МИА Агенција

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

МИА Агенција

Повеќето од половината Балканци кои работат во Германија се стручна работна сила

Слободен печат

Претседателот на Филипините: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина против коронавирус

Слободен печат

Коалиција СЕГА: Младите – приоритет денес за подобро утре

МИА Агенција

Истражување: Оптимизмот во поглед на иднината и задоволството од животот се повисоки од загриженоста за КОВИД-19, најмладите најпесимистични

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Град Скопје ја продолжува кампањата за бесплатно собирање на отпад од берба

МИА Агенција

Анкета: Секој втор Австриец сака работна недела од 30 часа

Слободен печат

Николовски и Заев се откажаа од средствата за патни трошоци

Слободен печат

Специјализирани корпи за отпад од заштитна опрема се поставуваат на повеќе локации низ државата

МИА Агенција

Најголем процент од новозаболените и смртните случаи имаат коморбидитети или се над 60 години

МИА Агенција

Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Слободен печат