-7 C
Скопје

Втор круг од парламентарните избори во Литванија: Победниците ќе се соочат со кризата предизвикана од пандемијата

Литванија денеска го одржува вториот круг парламентарни избори, чии победници ќе се соочат со растечката здравствена и економска криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот, пренесуваат локалните медиуми.

Литванската опозициска конзервативна Татковинска партија прогласи победа во првиот круг парламентарни извори на 11 октомври, освојувајќи 23 од 141 место во Парламентот.

Парламентарни избори во Литванија: Победа на конзервативците уште во првиот круг

Партијата на фармерите и Унијата на зелените, кои се дел од сегашната владејачка коалиција, завршија на второто место со 16 места, со многу малку партии кои се пласираа во вториот круг.

Вториот круг се одржува во изборните единици каде ниту еден кандидат не освоил мнозинство, а борба се води за 68 пратенички места.

„Гласаме за промена. Уморни од регулативи, забрани и други глупости што оваа Влада ни ги наметна веќе четири години, а не се избори против коронавирусот”, рече еден гласач во Вилнус.

Анкетите се затвораат во 20 часот и резултатите се очекуваат во текот на ноќта. 

Прочитајте и...  Турција седум дена по ред бележи црни рекорди со коронавирусот

Поврзани вести

Спорот Скопје-Софија ќе се пресели во НАТО, оценува „Катимерини“

Слободен печат

Како да се препознае коронавирусот кај децата? Ова се симптомите кои секој родител мора да ги запамти

Слободен печат

Градоначалникот на Скопје се прости од својот заменик: Денес загубив добар пријател!

Слободен печат

Дел од дневниот ред за 25. седница на Владата: Закони од финансиска и економска сфера, предлог-програма за поддршка на печатени медиуми за 2020 година

Слободен печат

Над 26.000 новозаразени во Русија, 569 лица починаа – најмногу од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Зошто вчеравечер доцнеше статистиката за ковид-19?

Мирослава Бурнс

Остави Коментар