Во Србија, мажите се во пензија 17, а жените 20 години

Стари лица / Фото: Marina Kovacevic / Alamy / Alamy / Profimedia

Според статистичките податоци на пензискиот фонд, постојат разлики меѓу пензионери од различни категории (вработени, самовработени, земјоделци). А пензијата зависи од стажот, висината на придонесите кои се плаќаат… Просечниот стаж на новите корисници на старосна пензија за сите категории во времето кога имаат право на пензија е 32 години за мажи и 29 за жени.

Овој стаж е најдолг кај старосните пензионери од категоријата вработени – 33 за мажи и 30 за жени. Податоците од Фондот на ПИО покажуваат дека просечниот стаж на сите корисници на старосна пензија, мажи, во периодот од 2015 до 2017 година бил највисок и изнесувал 35 години, а од 2018 до 2021 година, за што има и последен податок, имаше 34 години.

Кога станува збор за жените, просечниот стаж претходно бил 28, а од 2016 година до денес е 29 години. Земјоделските пензионери имаат најкраток стаж, 21 година за мажи и 18 години за жени.

Просечната возраст на сите категории пензионери и за мажи и за жени е 72 години. Истовремено, просечниот број на години на користење на старосна пензија е 17 години за мажи и 20 за жени, објави Политика рс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот