Во Франција за 24 часа 509 нови смртни случаи, повеќе од 6.000 лица на интензивна нега

Во текот на вчерашниот ден имало  3.745 лица кои биле примени во ургентните служби на болниците, а 1.328 интервенции на СОС лекари поради симптоми на коронавирусот.

Во најновиот извештај за епидемијата со Ковид -19 во Франција за изминатите 24 часа, стои дека има нови 509 смртни случаи, а  6.107 лица се на интензивна нега јави дописникот на МИА.

Жером Саломон, генералниот директор за здравство, објави дека од 1 март се регистрирани 4.032 смртни случаи во болниците од коронавирусот, 509 повеќе во изминатите 24 часа.

Оваа „целосно исклучителна” епидемија, според зборовите на Саломон, принуди на хоспитализацијата 24.639 лица, од кои 6.017 во сериозна состојба се наоѓаат на интензивна нега.

-Тоа е повеќе од почетниот капацитет на Франција за реанимација, забележа Саломон.

Според податоците досега имало 10.935 излекувани лица од вирусот.

Во текот на вчерашниот ден имало  3.745 лица кои биле примени во ургентните служби на болниците, а 1.328 интервенции на СОС лекари поради симптоми на коронавирусот.

Градските лаборатории, способни сега да вршат 20.000 тестови дневно, овозможија да се потврдат вкупно 56.989 случаи на заразени со коронавирусот. 

Прочитајте и...  Заев: До 2021 година, минималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат