Влада: Ја купуваме зградата на ЕСМ, дадовме аванс, целиот износ не го знаеме

Владата ја почнала постапката за купување на висококатницата на ЕСМ која се наооѓа на плоштадот во Скопје, дала аванс, но не знае колку ќе ја чини целиот објект.

– Започната е постапка за формално-правна промена на сопственоста на државен имот-управната зграда на ул. 11 Октомври бр. 9 на плоштадот „Македонија“ во сопственост на АД Електрани на Северна Македонија и префрлање на истиот на Владата на Република Северна Македонија, која е основач и единствен сопственик на АД ЕСМ. За предметната намена, Владата на Република Северна Македонија на крајот на 2020 година му исплати на АД ЕСМ 1.000.000 евра на име аванс. Останатите средства ќе бидат исплатени по сметководствена, односно книговодствена вредност на денот на склучување на договорот и официјалната проценка на вредноста на објектот – велат од Владата за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  Во Лион се евакуирани 4.500 жители поради бомба од Втората светска војна

Од Владата не откриваат ниту зошто ја купуваат зградата.

– Дополнително ќе се утврдува кои институции би биле сместени во објектот – ни одговорија од Владата.

 

Поврзани вести

ВИДЕО кое ја крена Турција на нозе: Маж ја претепа поранешната сопруга пред 5-годишната ќерка, протести во Истанбул

Слободен печат

Средба на претседателот Пендаровски со шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон

Слободен печат

Тихановскаја: Жените покажаа отпор и сила на карактер, можеби жена ќе дојде на чело на Белорусија

Слободен печат

Османи – Ди Мајо: Северна Македонија цврсто останува на определбата за полноправно членство во ЕУ

Слободен печат

Македонија има шест градоначалнички и четири министерки, а никогаш немала премиерка или претседателка

Тадиќ: Конференцијата на Вучиќ е кулминација на бизарноста и политичката патологија

Слободен печат

Остави Коментар