7 C
Скопје

Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Гиро пита (РЕЦЕПТ)

Многу риба, морски плодови, суфлаки, фета сирење, грчка пита и многу слатки десерти ја карактеризираат грчката кујна. Свежите производи, употребата на ароматизирани растенија и зачини, маслиновото масло и едноставноста се основни карактеристики на грчката кујна.

За денес ќе ви го откриеме традиционалниот рецепт на Гиро Пита која оди со секоe грчко јадење, но има посебна мајсторија при подготовката.

Состојки:

– 160 милилитри млеко на собна температура
– 80 милилитри вода на собна температура
– 1 лажичка шеќер
– 2 лажички квасец
– 320 грама тврдо брашно
– 1 и пол лажичка сол
– 1 лажичка мајчина душица
– 1 супена лажица маслиново масло
–  бибер по вкус

Подготовка:

Во подлабок сад ставете го млекото, водата, шеќерот и квасецот и мешајте додека не се соединат. Потоа додадете го брашното, солта и мајчина душица.

Прочитајте и...  Среќен роденден Тоше, за нас имаш само датум на раѓање

Мешајте додека смесата не почне да се лепи за вашите прсти. Ставете го тестото во друг сад кој претходно сте го премачкале со масло, покријте го со крпа и оставете го тестото да нарасне. Тестото за 20-30 минути ќе нарасне двојно.

Исечете го тестото на шест еднакви делови, а потоа секое парче направете кора во кружен облик.

Ставете маслиново масло да се грее во тава, но на тивко.

Откако ќе се загрее тавата, поставете го едното парче тесто и печете го неколку минутки (како палачинки), од двете страни.

Посолете, ставете бибер и уште малку мајчина душица.

Уживајте во вкусот заедно со суфлаки!

Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Суфлаки (РЕЦЕПТ)

 

Прочитајте и...  ФОТО | Сузана Турунџиева за Атиџе од „Медена земја“: „Таа е океан... Не се обидувај да ја сместиш во чаша за вода“

Поврзани вести

Моника Белучи и нејзините 4 правила за убавина и здравје во шестата деценија

Слободен печат

Дали филмот „Malcom & Marie“ ќе им обезбеди Оскари на Зендаја и Џон Дејвид Вашингтон?

Слободен Печат

ВИДЕО: Се појави досега необјавен настап на Тоше Проевски во еден прилепски ресторан

Слободен печат

Зеленилото го намалува физиолошкиот и психолошки стрес

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО | Дали Лила се враќа на музичката сцена?

М.Р

Хрватски експерт за кафе ја открива тајната за најубавото турско кафе

Слободен Печат

Остави Коментар