17.8 C
Скопје

Вкусно и едноставно: Месен ролат со тиквички и јајца

Доколку се мислите и грижите каков ручек да приготвите денес а да не ви одземе премногу време, имаме идеја за вас!

СОСТОЈКИ:

 • 500 г мелено јунешко
 • 1 тиквичка
 • ½ главица кромид
 • 1-2 чешниња лук
 • 2 лажици доматен сос
 • 2 резанки стар леб
 • 1/3 чаша рендан пармезан
 • 1 јајце
 • 3 тврдо варени јајца
 • магдонос
 • лебни трошки
 • сол и црн пипер

ПОДГОТОВКА:

Во еден сад изрендајте ја тиквичката, додајте ѝ ги сечканиот лук и кромид, магдоносот, сосот од домати, месото и зачинете со сол и црн пипер. Лебот натопете го во вода да омекне и така натопен додајте го во месото, заедно со јајцето и пармезанот. Замесете ја смесата да се распоредат состојките. Плехот за печење намачкајте го со масло и покријте го со слој лебни трошки. На нив ставете една третина од смесата во форма на правоаголник, над ова ставете ги лупените варени јајца, прекријте со другата смеса и обликувајте ролат. Посипете го со лебни трошки, ставете малку масло одозгора и печете во рерна загреана на 180 степени, 40-ина минути.

Пријатен ручек.

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар