ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Воздушниот напад нарачан од новиот американски претседател ео Бајден во петокот навечер во североисточна Сирија, долж границата со Ирак, беше прва воена акција на неговата администрација. Метите на нападите биле објекти што ги користеле две сириско-ирачки милиции кои уживаат поддршка од Иран, а САД ја сметаат за одговорна за низата неодамнешни напади врз американските сили во Ирак, пренесе хрватскиот портал Индекс. 

Во нападот два американски ловци Ф-15 Е со седум прецизни бомби погодија ист број на цели, односно уништија 11 згради. Во нападот загинаа 17 лица, според Ројтерс, повикувајќи се на локални извори.

Според Сирискиот центар за набљудување на човековите права (SOHR), невладина организација со седиште во Лондон, која ја следи војната во Сирија со помош на локални извори, биле убиени 22 припадници на милицијата, Катаиб Хезболах и Катаиб Саџид ал Шухада Беше погоден граничниот премин што го користеа овие шиитски паравоени одреди за шверц на оружје и друга стока меѓу двете земји. SOHR наведува дека биле уништени и три камиони полни со муниција кои пристигнувале од Ирак на илегалниот граничен премин јужно од сирискиот град Албу Камал.

Воената команда на Бајден му понудила повеќе опции за напад, а тој ја избра опцијата „среден“, според висок официјален претставник на одбраната, кој тоа го откри за порталот „Политико“, а целите беа избрани токму поради нивната поврзаност со милициите зад нападите на Американците. Сепак, самите цели не се директно поврзани со нападот, за кој тврдеше новата и малку позната милиција наречена „Чувари на крвта“ (Сараја Авлија ал-Дам), што експертите го сметаат за фронт за гореспоменатите проирански милиции. Катаиб Хезболах, како и самиот Иран, негира вмешаност во неодамнешните напади врз американските интереси.

Тие паравоени групи, тврдат САД, извршиле три напади врз Американци за неколку дена минатиот месец. Американската воена база на меѓународниот аеродром во Ербил, главниот град на ирачката автономна провинција Курдистан, првпат беше нападната на 15 февруари. Еден филипински цивилен подизведувач беше убиен, а уште девет беа ранети, од кои петмина беа Американци. Потоа, на 20 февруари, четири ракети ја погодија воздушната база Балад во северен Ирак, при што беше повреден цивилен подизведувач од Јужна Африка, кој работеше за меѓународна контратерористичка коалиција предводена од САД.

На крајот, на 22 февруари, две ракети паднаа покрај американската амбасада во Багдад, инаку најголемата амбасада во светот, во рамките на оградената и силно заштитена зелена зона во ирачката метропола.

Изгледа дека САД избрале да направат контранапад на сириска територија наместо Ирак за да не ја стават сојузничката влада во Багдад во тешка позиција, изјави за Политико поранешниот воен претставник на Пентагон, Мик Мулрој, додавајќи дека ударите најверојатно биле „пресметани и калибрирани“ како за да се избегне ескалација на конфликтот со Иран, истовремено испраќајќи порака дека „на Иран нема да му биде дозволено да ја избегнува одговорноста користејќи ја милицијата како посредник“. Ирачката влада претходно реагираше луто на нападите нарачани од поранешниот претседател Доналд Трамп на ирачка територија, обвинувајќи го Вашингтон за кршење на ирачкиот суверенитет.

Неименуван американски службеник исто така за порталот Вокс изјави дека администрацијата на Бајден сака да „испрати порака дека САД нема да замижува пред нападите врз американските сили од милициите спонзорирани од Иран“.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби изјави дека Бајден наредил „одбранбен“ и „пропорционален воен одговор“ за да испрати „недвосмислена порака: Претседателот Бајден ќе ги штити персоналот на САД и коалицијата“, а истовремено „сака да ја смири целокупната ситуација во источна Сирија и Ирак“.

„Сигурни сме дека целта (на нашиот напад) ја користеа истите шиитски милитанти кои ги нападнаа американските сили“, им рече на новинарите министерот за одбрана Лојд Остин.

Извор: Индекс.хр

Видео на денот