8 C
Скопје

ВИДЕО: Во инцидентот во Трир четири жртви и 15 повредени, возачот уапсен

Во денешниот инцидент кога автомобил со голема брзина влета во пешаци во германскиот град Трир, во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц, загинаа најмалку четири лица, а 15 се повредени.

Министерот за внатрешни работи Роџер Левенц изјави дека меѓу загинатите е и едно бебе, а 15 лица се полесно и посериозно повредени, пренесе Анадолија.

Заменик началникот на полицијата во Трир, Франц-Дитер Анклер, изјави дека 51-годишниот германски државјанин, роден во Трир, кој влетал во пешачката зона, е уапсен и возилото е обезбедено.

Наведувајќи дека местото на злосторството и околината се затворени и дека истрагата продолжува, Анклер додаде дека осомничениот е брзо фатен и испрашуван.

ВИДЕО: Покосени на пешачки во Трир, две жртви – едно е бебе и 10 повредени

Обвинителот Питер Фрицен рече дека осомничениот е под обвинение за четири убиства, неколку обиди за убиства и намерни повреди на многу луѓе.

Прочитајте и...  Бајден нареди да се испитаат контроверзните активности на Москва: Истрагата има за цел мешање на избори, труење на Навални и хакерски напад

Фрицсен кажа дека според првичните информации, нема докази за некаков религиски или политички мотивиран напад.

Германската канцеларка Ангела Меркел испрати сочувство до семејствата на загинатите, и на повредените им посака брзо закрепнување.

 

Поврзани вести

Апсење во Црна Гора: Уапсен убиецот на Шарац од криминалната група„Пинк Пантер“

Слободен печат

Гир: Нема план Б, целта е пристапување на Северна Македонија во ЕУ

МИА агенција

Полицијата во Лондон растури свадба со 400 гости, казната е 10 000 фунти

И.И.

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Слободен печат

Скопје ќе добие нов зелен простор во близина на МНТ

Слободен печат

Надминат прагот на ПМ 10 во Битола, Кавадарци и Куманово

Слободен печат

Остави Коментар