-2 C
Скопје

ВИДЕО: Покосени на пешачки во Трир, две жртви – едно е бебе и 10 повредени

Иследниците не гледаат никакви знаци за политички мотив во денешниот напад со возило во пешачка зона во западногерманскиот град Трир, во кој загинаа најмалку две лица,а над 10 други лица се повредени, изјави извор од германските безбедносни служби за ДПА.

Нема знаци за политички мотив во нападот со автомобил во Трир/ 1 декември 2020/ Фото: EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Полицијата во моментов го испрашува главниот осомничен, соопштуваат властите, и додаваат дека засега немаат идеја кој бил мотивот на возачот да влета со голема брзина во луѓето во центарот на градот.

-Една од жртвите е бебе, рече Малу Дрејер, премиер на државата Рајнска област-Пфалц, во која се наоѓа градот Трир.

Прочитајте и...  ВИДЕО I Фуере: Мислам дека изборите во Бугарија нема да донесат ништо ново, па нема поента ЕУ да чека за да дејствува
Трир во тага, полицијата врши увид/ Фото: EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Властите се уште се обидуваат да го избројат бројот на загинати и повредени, пренесе ДПА

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар