ВИДЕО: Титулата во Серија А му се насмевнува на Наполи

фото: EPA-EFE/CIRO FUSCO

Во последниот натпревар од Серија А одигран во недела Наполи на домашен терен ја совлада Рома со 2:1. Актуелниот лидер во најсилното италијанско првенство поведе во 17 минута, со голот на најдобриот стрелец Осимен, негов 14-ти сезонава. Асистент беше Грузиецот Кварацхелија, кој стигна до двоцифрен број на асистенции сезонава.

Рома успеа да израмни во 75 минута со голот на Ел Шарави, кој влезе во игра на стартот од вториот дел. Тоа беше негов петти погодок во дуелите со тимот од Неапол.

Во последната фаза од мечот, „наполитанците“ дојдоа уште една многу вредна победа во борбата за Скудетото оваа сезона.

Зиелински му асистираше на замената Симеоне, кој го постигна својот трет лигашки гол во 86 минута. Со оваа победа составот на Лучано Спалети ја задржа предноста од 13 бода пред второпласираниот Интер, додека сега има дури 15 бода повеќе од Лацио на третата позиција.

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас настапи од 69 минута кога го замени Кварацхелија. Се одигра уште еден меч, Лацио ремизираше со Фиорентина (1:1), Милан загуби убедливо од Сасуоло, додека Јувентус ги разочара своите навивачи со поразот од Монца.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот