-7 C
Скопје

ВИДЕО: Повторени парламентарни избори во Киргистан на 20 декември

Повторените парламентарни избори во Киргистан ќе се одржат на 20 декември, објави Централната изборна комисија.

– Членовите на Централната изборна комисија денеска одлучија повторените избори за парламентот на Киргистан ќе се одржат на 20 декември, рече портпаролот на Комисијата.

Тој додаде дека подготовките за одржување нови избори почнуваат денеска.

Киргистанскиот претседател Соронбај Женбеков минатата недела поднесе оставка, по немирите што ја тресат земјата од 4 октомври.

Женбеков претходно го назначи Садир Жапаров, политичар кој побара негова оставка, за нов премиер во обид да се стави крај на политичката криза што ја зафати земјата.

Немирите во Киргистан избувнаа по објавувањето на резултатите од парламентарните избори одржани на 4 октомври, кога илјадници незадоволни луѓе се собраа во центарот на Бишкек и упаднаа во зградата на Владата и Парламентот и се судрија со полицијата.

Општ хаос по оспорените резултати од изборите во Киргистан: Кога бандитството царува, дружиниките го чуваат редот

Претседателот на Киргистан е обвинет за учество во местење на резултатите од парламентарните избори и за купување гласови, како и за заплашување на гласачи.

Прочитајте и...  Бектеши: Околу 15.000 лица ја загубиле работата за време на пандемијата

Централната изборна комисија ги поништи изборните резултати по насилните демонстрации, а два дена подоцна, Женбеков прогласи вонредна состојба во главниот град и ѝ нареди на армијата да воведе ред.

(Извор: МИА)

Поврзани вести

Од денеска до 3 декември во Скопје: Деветти Самит на „Македонија 2025″

Слободен печат

Дебата за спроведување на новиот Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер

Слободен печат

Собраниска Комисија за финансирање и буџет: Продолжува амандманската расправа за државната каса за 2021 година

Слободен печат

Пораки од канцеларката Меркел: Сè уште има шанса за прва меѓувладина конференција со С. Македонија до крај на годината

Слободен печат

Контроверзниот доктор кој беше член на тимот на Трамп за борба против ковид-19 поднесе оставка

Слободен печат

Д-р Литовски: Признавањето на бугарски корени е исто како да речеме дека сега сме Бугари

Слободен печат

Остави Коментар