Tag : киргистан

Вести Свет

Поранешниот киргистански претседател Атамбаев осуден на 11 години затвор

Слободен печат
Поранешниот киргистански претседател Алмазбек Атамбаев е осуден на 11 години и два месеци затвор за неговата улога во ослободувањето на еден мафијашки шеф од затвор....
Вести Свет

Кубатбек Боронов е новиот премиер на Киргистан

Слободен печат
Парламентот на Киргистан денеска го потврди Кубатбек Боронов за нов премиер, откако неговиот претходник поднесе оставка поради истрага за корупција на неговиот кабинет. Боронов (55)...
Вести Свет

Премиерот на Киргистан поднесе оставка

Слободен печат
Премиерот на Киргистан, Мухамедкали Аблгазиев, денеска поднесе оставка поради скандал со владината продажба на радиофреквенции. „Во денешните тешки услови, кога земјата се соочува со опасност...
Вести Свет

Дипломат од Киргистан претепан во Москва

Слободен печат
Во центарот на Москва непознат маж го претепал вицеконзулот на амбасадата на Киргистан, Тигран Кондахјан. Дипломатот изјавил дека имал конфликт со непознат млад маж во...
Вести Свет

Полицијата уапси 60 лица за време на протести во Киргистан

Слободен печат
Полицијата во главниот град на Киргистан денеска уапси околу 60 лица, откако група мажи прекинаа недозволен протест организиран по повод Меѓународниот ден на жената. Тоа...
Вести Свет

Земјотрес со јачина од 5,6 степени на границата меѓу Кина и Киргистан

Слободен печат
Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан. Епицентарот на земјотресот бил на 242 километри...
Вести Свет

Путин од Киргистан: Христијанството и исламот се темелат на исти вредности

Слободен печат
Православното христијанство и исламот се темелат на исти вредности, изјави рускиот претседател Владимир Путин во обраќањето на верската конференција во Киргистан. Конференцијата „ Православието и...
Вести Свет

Поранешниот претседател на Киргистан подготвувал државен удар

Слободен печат
Поранешниот претседател на Киргистан, Алмазбек Атамбаев приведен на 8 август, подготвувал државен удар. Тоа го изјави шефот на киргистанскиот Државен комитет за национална безбедност Орозбек...
Вести Свет

Одредена мерка притвор за експретседателот на Киргистан

Слободен печат
На поранешниот претседател на Киргистан, Алмазбек Атамбаев, судот му одреди притвор до 26 август, откако тој вчера беше приведен во неговата резиденција од специјалните сили,...
Вести Свет

Експретседателот на Киргистан за денешниот инцидент: Јас пукав во припадници на специјалните сили

Слободен печат
Експретседателот на Киргистан, Алмазбек Атамбаев, призна дека пукал кон припадниците на специјалните сили кои се упатиле кон неговата резиденција, во инцидентот кој се случи порано...