ВИДЕО | Москва: Голем пожар во трговски центар, еден од најголемите во Европа

pexels
Пожарникари/ Фото: МИА

Пожар рано утринава го зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел од структурата на центарот се урнал, што им отежнувало на пожарникарите да го изгаснат пожарот, пренесува „Ројтерс“.

Трговскиот центар Мега се наоѓа во Химки, а пожарот се проширил на површина од околу 7.000 квадратни метри. Експлозии се забележуваат и на снимките кои почнаа да се шират на социјалните мрежи. Засега нема извештаи за жртви.

„Пожарникарите се борат со голем пожар во околината на Москва“, објави на Твитер рускиот министер за вонредни ситуации.

https://twitter.com/nexta_tv/status/1601075918616768512

Видео на денот