7 C
Скопје

ВИДЕО | Извонредно откритие: Археолозите пронајдоа церемонијална кочија во близина на Помпеја

Во близина на археолошкиот локалитет Помпеја е пронајдена церемонијална кочија, што се карактеризира како едно од најважните откритија во таа област во близина на денешен Неапол.

Кочија со железни елементи и бронзени украси е пронајдена во ископувања северно од Помпеја, надвор од ѕидовите на античкиот град, во близина на штала каде што претходно биле ископани остатоци од три коњи.

Археолозите веруваат дека овие кочии биле користени за бројни церемонии и поворки, а можеби и за свадби.

Археолошкиот парк на Помпеја објави дека станува збор за „извонредно откритие“ и се наведува дека досега не бил пронајден подобро сочуван предмет во Италија.

Sидовите и покривот на зградата во која се наоѓала кочијата помогнале таа да биде добро зачувана.

Прочитајте и...  ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Ерупцијата на планината Везув во 79 година н.е. ја уништила Помпеја.

Археолозите минатата година во истата област пронашле скелет на човек за кој се верува дека бил богат и скелет од неговиот роб.

Поврзани вести

ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Слободен печат

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

Остави Коментар