ВИДЕО: Драматична полициска снимка од нападот со чекан врз сопругот на Ненси Пелоси

Фото: Твитер/принсткрин

Американската полиција, по наредба на судот, објави снимка од камерата поставена на телото на полицаецот кој прв се јавил на повикот за помош во куќата на поранешната спикерка на Сенатот на 28 октомври лани, Ненси Пелоси, кога нејзиниот сопруг, Пол Пелоси, беше нападнат од натрапник вооружен со чекан.

На снимката се гледа како полицаецот брза да стигне во куќата од која дошол повикот, по што ја отвора вратата и ги гледа 82-годишниот Пелоси и напаѓачот, кои се грабаат за чеканот.

Полицаецот му наредува на напаѓачот да го фрли чеканот, но тој замавнува кон главата на Пелоси, по што почнува борба за оружјето.

Во исто време, по наредба на судот, објавена е и аудиоснимка од повикот на Пелоси на бројот за итни случаи 911, на која се слуша како тој се обидува да повика помош, без да го разгневи напаѓачот.

Напаѓачот што го удри сопругот на Пелоси со чекан, сакал да ги нападне и Том Хенкс и синот на Бајден

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот