ВИДЕО: Чудесниот голман Менди го врати Челси на врвот во Премиер лигата

Голманот на Челси Едуар Менди имаше шест клучни одбрани на мечот против Брентфорд/Фото: EPA-EFE/ANDREW YATES

Во последниот натпревар од саботната програма на осмото коло во Премиер лигата Челси славеше на гостувањето кај Брентфорд и со три освоени бодови се врати на првото место на табелата.

Екипата на Томас Тухел славеше со мининален резултат, а единствениот гол на мечот го постигна Бен Чилвел.

Се тресеше домашната мрежа и во 22 минута, но погодокот на Лукаку беше поништен поради офсајд.

Еден од најзаслужните за триумфот на гостите беше и голманот Менди кој забележа шест одбрани, поголемиот дел од нив ги имаше во финишот од мечот кога Брентфорд се обидуваше да дојде до израмнување.

На табелата Челси е на врвот со 19 бодови, еден повеќе од второпласираниот Ливерпул, а на третата позиција е Манчестер сити (17).

ВИДЕО: Ни Роналдо не помага, се „тресе“ клупата на Оле Гунар Солскјер

Видео на денот