Манчестер јунајтед на менаџерот Оле Гунар Солскјер три меча по ред не знае за победа во Премиер лигата/Лестер, Велика Британија/16 октомври 2021/Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Веќе трет натпревар по ред Манчестер јунајтед не може да триумфира во Премиер лигата, после домашниот пораз од Астон Вила, ремито со Евертон, денеска „црвените ѓаволи“ загубија од Лестер со 4:2.

Иако целиот натпревар за клубот од „Олд Трафорд“ го одигра првата ѕвезда Кристијано Роналдо, тој не успеа да се запише во листата на стрелците. Повторно сега на „мета“ ќе биде норвешкиот менаџер Оле Гунар Солскјер и ќе добие нови критики и одново шпекулирање за негово заминување.

Гостите водеа со голот на Гринву од 19 минута, но домаќините израмнија преку Тилеманс после половина час игра на „Кинг Пауер“ стадионот во Лестер.

Сојунџу ја донесе првата предност за „лисиците“ во 78 минута, потоа во 82 за нов егал се погрижи Погба, но радоста на Французинот траеше само 60 секунди, бидејќи во следниот напад Лестер ја врати позитивата преку Варди. Конечниот епилог го постави Дака (90+2`).

На табелата Јунајтед е на петтата позиција со 14 бодови, четири помалку зад водечкиот Ливерпул кој денеска триумфираше над Ватфорд (0:5), а Лестер е на 11 место со 11 бодови.

Во другите мечеви: Астон Вила – Вулверхемптон 2:3, Манчестер сити – Барнли 2:0, Норич – Брајтон 0:0 и Саутемптон – Лидс 1:0.

Табела: Ливерпул 18 бодови, Манчестер сити 17, Челси 16, Брајтон 15, Манчестер јунајтед 14, Евертон 14…