4 C
Скопје

ВИДЕО | Андоновиќ: Уште не претставена, новата црногорска влада на Кривокапиќ обвинета за непотизам

Мандатарот на новата црногорска Влада, Здравко Кривокапиќ, денеска ќе го претстави конечниот предлог за состав на 42-та Влада на Црна Гора. Според најавите, програмата и предлогот за состав на новата влада мандатарoт Кривокапиќ ќе ги достави до Собранието, а седницата на која пратениците ќе се изјаснат за неа е закажана за 2 декември.

Во пресрет на конечната листа на имињата за министри во новата влада, медиумите во Црна Гора започна со шпекулации и обвинувања за персоналните решенија на идните министри. Медиумите го посочуваат името на идниот министер за финансии, Милојко Спајиќ дека е во врска со ќерката на мандатарот и идниот премиер Здравко Кривокапиќ.

Спајиќ е предложен како независен ексепрт, а всушност е во блиска роднинска релација со мндатарто, обвинуваат медиумите. Поставувањето на својот иден зет за министер за финансии претставува грубо кршење на процедурите и има елементи на конфликт на интереси, обвинуваат медиумите и опозицијата во Црна Гора.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Медиумите сè уште малку известуваат за родовите теми, а можат да бидат фактор за борба против насилството

Критиките за владиниот кабинет се насочени и кон ветувањата на Кривокапиќ кој во пресрет на најавите на новата црногорска влада најавуваше дека во владата во Подгорица нема да седат партски решенија туку исклучиво експерти докажани во својата област, без разлика на ниваната политичка или партиска определба.

Подгоричките медиуми забележуваат дека во листата на имиња на новите министри речиси сите членови се од неговата партија и партијата на коалиционите партнери и дека речиси нема ниту еден независен експерт предложен за ресорен министер.

Сепак, конечниот список на министрите во новата црногорска влада ќе биде познат на втори декември кога пратениците во црногорскиот кабинет треба да расправат и да дадат зелено светло за почеток на работата на владата на Здравко Кривокапиќ.

Прочитајте и...  Филипче: ЕУ ќе излезе како победник и ќе им помогне на земјите да дојдат до вакцини

Поврзани вести

Препорака од германскиот Комитет за вакцини: Производот на „АстраЗенека“ да се дава на лица до 65 годишна возраст

Слободен печат

Се гледа крајот: Шар Планина конечно станува национален парк

Весна Тодоровска

ЕУ ги ревидира правилата за патување: Олабавени рестрикциите за шест земји, меѓу нив и Руанда

Слободен печат

Наместо зграда во новиот ДУП ќе се гради парк

Расте нивото на водата во Охридското Езеро

Слободен печат

Турција под закана од суша

Асуде Абдул Кочан

Остави Коментар