Велика Британија: Еден од четири лекари во самоизолација или е заразен

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Велика Британија е шокантен и невозможно е да се предвиди кога ќе биде достигнат врвот на епидемијата, изјави денеска министерот Мајкл Гав.

Директорот на Кралскиот медицински колеџ, Ендру Годар, изјави денеска дека еден од четворица лекари во здравствениот систем на Велика Британија е во самоизолација или е заразен со коронавирусот.

Годар рече дека единиците за интензивна нега во некои болници ја достигнале својот лимит, пренесува Гардијан.

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Велика Британија е шокантен и невозможно е да се предвиди кога ќе биде достигнат врвот на епидемијата, изјави денеска министерот Мајкл Гав.

– Длабоко вознемирувачко е да се види бројот на починати од тој вирус, рече Гав на прес-конференција откако бројот на смртни случаи се зголеми за 27 проценти – на 1.789.

Прочитајте и...  Нови 54 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

Прочитај повеќе

Протест на илјадници лекари во 21 италијански град: „Не сакаме аплаузи туку вреднување на нашиот труд“

Слободен печат

Околу 51,7 милиони родители во САД загубиле приходи за време на епидемијата

Слободен печат

Бран апсења во Хрватска: Паднаа шефот на „Шуми“, функционери од ХДЗ и бизнисмени

Слободен печат

Врховен сè уште нема донесено одлука за одењето во затвор на Јанкулоска

Слободен печат

Алијансата на Албанците ја повикува Антикорупциска да реагира на недоличното однесување на функционерите на ДУИ

Слободен печат

Изнемоштен коњ паднат среде улица, сопствениците го удираат и влечат за да стане! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најголем квартален пад на француската економија од 1968 година, од 5,3 отсто

Слободен печат

Пад на италијанскиот БДП и до 13 отсто

Слободен печат

Пендаровски разговараше со Папата Франциск за солидарноста која е клучен елемент за заедничката борба против пандемијата

Слободен печат

Меланија Трамп ги коментираше протестите во САД

Слободен печат

ОТА ги отфрла како невистинити тврдењата на министерот Чулев

Слободен печат

Од ова коцкање со изборите – полошо здравје!

Слободен печат