Ужасна вистина: Што се случува со вашите уши додека носите слушалки?

Лиса Хелвеџ, директорката на Earworx, австралискиот сервис за чистење на уши, откри дека слушалките кои влегуваат во увото можат да предизвикаат собирање на прашина, пот, масло, мртва кожа, па дури и влакна во увото. Загрижувачки е фактот што со текот на време може да дојде до инфекција на увото.

Се што пречи на природниот пат на восокот до ушите може да доведе до насобирање на восокот. Како и кај чепкалките за уши и слушните помагала, слушалките стојат во делот од каналот во кој се произведува восокот, во надворешната третина на ушниот канал, и можат да предизвикаат производство на повеќе восок кога се користат често“ вели Лиса. Восокот во увото има неколку важни својства, а најбитна е заштитата и влажнењето на ушниот канал. Вишокот на восок може да доведе до инфекции. Тоа може да е проблем кога се носат слушалки на влажно време.

Прочитајте и...  Нешто вкусно за целото семејство - Портокал колачиња

Водата заробена позади насобраниот восок, посебно кога се работи за средини со голема влажност, може да доведе до инфекција на увото. Симптоми се болка, мирис, исцедок и чешање“, вели Хелвеџ. Иако сте можеби многу поврзани за слушалките, таа советува да одберете некој друг начин за слушање на музика, како што се слушалките за над уво.

„Исто како стапчињата за уши, така и слушалките кои се во увото, собираат восок и ги оставаат ушите суви. Тоа ќе ве чеша. Оставете неколку дена да се произведе природно восокот и проверете дали се подобруваат работите. Запомнете, можете повторно да добиете инфекција доколку ставите валкани слушалки во ушите. Затоа ако веќе никако не можете без нив, обидете се секојдневно да ги чистите со алкохол кој убива 99,9 % од бактериите“ заклучи Лиса Хелвеџ.

Прочитајте и...  Цел свет ги гледа овие видеа: Ги собира бројките од часовникот и добива неверојатен број, секогаш истиот! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат

Цел свет ги гледа овие видеа: Ги собира бројките од часовникот и добива неверојатен број, секогаш истиот! (ВИДЕО)

Слободен печат