Украина преговара со нејзините сојузници околу испраќањето на ракети со долг дострел

Михаило Подољак / Фото: ЕПА

Преговорите меѓу Киев и неговите сојузници за барањата на Украина за ракети со долг дострел, за кои таа вели дека треба да ја спречи Москва да ги уништува украинските градови, се одвиваат забрзано, изјави советникот на претседателот Володимир Зеленски, Михајло Подољак.

„Со цел драстично да го намалиме клучното руско оружје, ни требаат проектили што ќе ги уништат нивните резерви“, изјави Подољак за украинската телевизија.

Тој додаде дека има повеќе од 100 артилериски складишта на Крим, кој беше окупиран од Русија.

„Прво, затоа преговорите веќе се во тек. Второ, преговорите напредуваат со забрзано темпо“, додаде тој, но не навлегува во детали.

Зборувајќи одделно, Зеленски рече дека Украина сака да ги спречи руските напади врз украинските урбани области и цивилите.

„На Украина и се потребни ракети со долг дострел за да го лиши окупаторот од можноста да ги постави своите ракетни фрлачи некаде далеку од линијата на фронтот и да ги уништи украинските градови“, рече тој во својата вечерна видео порака. Зеленски додаде дека на Украина и се потребни ракетите АТАКМС од американско производство, кои имаат дострел од 297 километри. Вашингтон досега одбиваше да го испрати тоа оружје.

Украина, на која и беа ветени западни тенкови, исто така побара борбени авиони за да ги одвратат руските и проруските сили, кои полека напредуваат во некои делови од линијата на фронтот.

Заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Финер, изјави во четвртокот дека Соединетите Држави ќе разговараат за идејата за испраќање авиони „внимателно“ со Киев и неговите сојузници. Германскиот министер за одбрана неделава ја отфрли можноста за испраќање борбени авиони во Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот