Украина ги заострува мерките, бројките постојано растат

Киев за време на ковид-19 пандемијата/ Фото EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Украина ги заостри строгите мерки за затворање поради вирусот корона, поради постојаното зголемување на бројот на заразени лица, пренесува Киев Пост.

Властите забранија организирање на масовни настани и го ограничи бројот на луѓе во спортските сали, кината и културните места.

Украинските власти прогласија „жолто ниво на предупредување“, кое претходно беше укинато за да се овозможи олеснување на мерките во текот на летото. Како и да е, владата оваа недела им овозможи на локалните власти да воведат ограничувања до крајот на годината.

Министерството за здравство на Украина објави дека планира да воведе задолжителна вакцинација за наставниците, како и за лицата кои се вработени во државни институции и локални администрации.

Најмалку 2,4 милиони луѓе биле регистрирани за позитивни на коронавирусот од почетокот на пандемијата во Украина, а 55.284 луѓе починаа.

Видео на денот