УЕФА дозволи враќање на навивачи на стадионите

Европската фудбалска федерација дозволи враќање на навивачите на трибините во своите натпреварувања, а првите натпревари кои ќе се играат пред навивачи ќе бидат во Лигата на нации и тоа од 10. до 14 октомври.

УЕФА дозволи да има највеќе 30 проценти од капацитетот на стадионот, но оваа одлука се однесува само за тие земји кои дозовлуваат навивачи на трибините.


– Веќе 27 земји дозволија навивачите во одредена бројка да се вратат на трибините. Во овие тешки времиња важно е да се донесе нова надеж и страст во животите на фудбалските фанови и да ги повикаме да се однесуваат одговорно, да ги почитуваат хигиенските мерки поради нивното здравје но и здравјето на останатите навивачи – изјави претседателот на УЕФА, Александер Чеферин.

Прочитајте и...  Обложувалниците го предвидуваат новиот шампион во Лига Европа!

Поврзани вести

Ѓоковиќ: Сакам да бидам историски број 1

Слободен печат

Ништо од пресметката меѓу Меси и Роналдо, Португалецот сè уште е позитивен на корона

Слободен печат

КФСМ одлучи сезоната да започне на 31. октомври

Слободен печат

Познат наследникот на Зидан во случај на отказ, тоа е една од најголемите легенди на Реал

Слободен печат

Вардарци одат на втора победа во ЛШ против незгодниот Порто

Слободен печат

Скок од едно место на репрезентацијата на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Остави Коментар