Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Силни експлозии одекнаа денеска во два големи града во Сомалија. Бомбаш самоубиец активираше бомба во пристаниште на главниот град Могадишу, а противтенковска мина била активирана во еден ресторан во предградие на Баидабо, при што загинале четири лица.

Локален висок претставник изјавил дека противтенковската мина била активирана со далечински управувач во текот на утринските часови, кога ресторанот бил полн со гости.

Шефот на полицијата во Могадишу, Ахмед Али нагласи дека бомбаш самоубиец ја активирал експлозивната направа во момент кога со автомобил минувал низ влезот на пристаништето. Во нападот биле повредени пет полицајци.

Засега никој не преземал одговорност за нападите, но неофицијално се обвинува групата Ал Шабаб, која е поврзана со терористичката организација Ал Каеда

Прочитајте и...  Николовски за денешната конститутивна седница: Бевме горди парламентарци и сведочевме на вистински професионализам!

Прочитај повеќе

Едно лице обвинето за недозволено поседување оружје и муниција во Скопје

Слободен печат

„Букинг“ отпушта 4.000 вработени

Слободен печат

СДСМ и понуди на ДПА да биде дел од владината коалиција

Слободен печат

Пад на приходите на „Дизни“ за 42 отсто

Слободен печат

Букинг ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени

Слободе печат

Одбележување Светска недела на доење – поддршка на доењето за поздрава планета

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Министерство за одбрана: Нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни

Слободен печат

Јужна Кореја прави сателит за следење на активностите на Северна Кореја

Слободен печат

Во тропска бура Исија на источниот брег на САД загинаа најмалку четири лица

Слободен печат

Во сообраќајка во Грција загинаа седум лица, најверојатно мигранти

Слободен печат

Ангеловска-Бежоска за СБС: Девизните дознаки од иселениците важни за македонската економија

Слободен печат

Над 700.000 мртви од Ковид-19 ширум светот, најмногу во Бразил, САД и Индија

Слободен печат