Убава ви е песната, како и душата, драги Дац и Ацо

Пријатно изненадување за очите и за ушите беше, по долги години, она со што, вчеравечер, нè расположи „Макфест“. Еј, седиш, па, гледаш, и – по толку долго време – не се заигруваш со далечинскиот управувач за менување на слика сосе тон.

Фото, Фејсбук

Многу емоции ни донесоа, среде Штип, право во срцето на Скопје, Драган Спасов – Дац и Александар Митевски, со песната „Уште ми фалиш“, напишана со скопски, темелен, речник. За да напишеш ваква убава песничка, треба да си имаш – убава душичка. И мора, мноогу, да си го сакаш Скопјенце. И таа љубов кон градот што живот ни значи, да ја дообјасниш, да ја „доцрташ“ уште, на – сите јазици!

Прочитајте и...  Од денеска пет редовни автобуски линии на релација Охрид – Скопје

Видеото за песната, пак, ни ги донесе скопските фаци – најфраерите – чуварите на духот на градот, за да нè потсетат дека не е сè отидено во бестрага во земјава. И дури ги имаме нив, живи ќе сме сите! Затоа, да сте живи и здрави сите кои сте дале поддршка на овој културолошки „шамар“, за освестување.

Да ви живее песната, уште два-три милиони и кусур години, драги Дац и Ацо.

 

Прочитај повеќе

Грција ќе ги покрива трошочите за карантин од Ковид – 19 на туристите

Слободен печат

Белгискиот принц позитивен на Ковид-19: Се заразил на забава во Шпанија во време на карантин

Слободен печат

Цукерберг со предлог до Трамп: „Олади малку“

Слободен печат

Директорот на „Службен весник” во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Слободен печат

„Емирати Ерлајнс“ очекува враќање во нормала до 2024 година

Слободен печат

Флојд бил тепан и на задното седиште од полицискиот автомобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Седум лица починаа, од 727 тестирања регистрирани 89 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Страшна сообраќајка во Непал: 12 мртви, повеќе од 20 повредени

Слободен печат

Мухамед Зекири: Не сум бил на ниту еден ифтар

ДИК ги почна подготовките за избори

Песков: Русија не е вмешена во немирите во САД

Слободен печат

ДПА сака избори 22 дена по завршување на вонредната состојба

Слободен печат