Уапсен литвански гувернер во Русија, запловил во руски води

Руска полициска униформа / Фото: Архива на Слободен печат

Руската гранична полиција го уапсила гувернерот на областа Клаипеда во Литванија, Брониус Маркаускас и уште две лица во Курскиот Залив за кршење на руската граница, објави денеска портпаролката на литванското Министерство за надворешни работи.  

„Министерството за надворешни работи доби информација дека тројца литвански државјани се наоѓаат на руската страна на границата. Нашата конзуларна служба ја истражува ситуацијата“, изјави таа за литванското радио ЛРТ.  

Литванските граничари потврдија дека границата е прекршена и дека три лица биле во чамец во Курскиот Залив. Маркаускас е познат по љубовта кон риболов, посочува ТАС.

Видео на денот