У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Паралелно со генерацијата 2004, се одвиваше и тренажен процес за одбојкарките родени 2006 година, ќе учествуваат во квалификациите за Европското првенство 2021.

Селекторот на македонската репрезентација за одбојкарки до 19 години, Ненад Михајловиќ, одбра 26 одбојкарки кои од утре до четврток ќе тренираат во Крушево, на првиот камп во создавањето македонски национален состав за настап на Европското првенство во 2022 година.

Во соработка со неколкумина македонски тренери, српскиот стратег одржа селективни тренинзи во четири градови, по што од вкупно 96 одбојкарки, се реши за пократок список со потенцијални кандидатки за дресот со државен грб.

Михајловиќ во Скопје работеше со 47, во Битола со 15, во Штип со 12, а во Струмица со 22 одбојкарки од генерацијата 2006. Според неговите најави од почетокот на изборниот процес на 6 август, девојките коишто не се на скратениот список за кампот во Крушево ќе останат во комбинација за учество во нашата репрезентација, се разбира доколку напредуваат во периодот до ЕП кое е предвидено за две години.

Прочитајте и...  Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)
фото: vfmkd.mk

Другите, пак, ќе имаат уште една шанса да се наметнат уште повеќе и да ги прифатат методите на работа на селекторот во наредните шест дена. Емилија Јаничиќ од Вардар ЕМ, Роберт Митковски и Александар Димовски од Пелистер волеј, Никола Јаневиќ од Јанта волеј Форца, како и спортскиот директор Горан Јаневиќ и координаторката за женска одбојка кај нас, Емилија Терзиевска, ќе му помагаат на Михајловиќ на кампот во Крушево, каде што ќе бидат одржани вкупно 10 тренинзи.

Досега сè мина според планот. Имаше ред и дисциплина, сите кандидатки работеа посветено, беа мотивирани, исто како и колегите тренери. Сите тренинзи беа содржајни, без исклучок – координаторката Терзиевска кратко и прецизно го сумираше селективниот сегмент.

Прочитајте и...  Пакјао го потврди боксерскиот меч против Мекгрегор

Одбојкарскиот клуб Јанта волеј Форца ќе биде претставен со девет одбојкарки на кампот во Крушево: Калина Пејовска, Ива Чадиковска, Мери Бошковска, Ангела Трајкова, Анастасија Овнарска, Ива Стојкоска, Катерина Чочовска, Ира Делеска и Надица Антеска. Од Вардар ЕМ повикани се пет девојки: Ана Јаничиќ, Теодора Шукуловска, Зорана Станковска, Кала Дренковска и Марија Василевска. Добрина Хаџи Тосева, Тинка Недева и Марија Пакетова го носат дресот на Наковски волеј, Мила Вакувска, Мила Долдурова и Јасна Смилков на УГД Студент, а од битолски Пелистер волеј на списокот се Стефани Најдановска, Меланија Каралиоска и Анастасија Ристевска. Марија Митева игра одбојка во Виктори волеј, Теодора Бојков во Борец, а Клара Блинков е членка на Фит Фан волеј.

Прочитајте и...  Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Паралелно со генерацијата 2004, се одвиваше и тренажен процес за одбојкарките родени 2006 година. Тие ќе учествуваат во квалификациите за Европското првенство 2021, а со оглед дека поради коронакризата летово немаше Балканијада, ОФМ реши да пријави учество на репрезентацијата во оваа возрасна категорија. На селективните тренинзи настапија вкупно 88 девојчиња, 35 од Скопје, 31 од Струмица, 15 од Битола и седум од Штип.

Прочитај повеќе

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат

Ф1: Хамилтон со нова пол позиција во Сочи

Слободен печат

Јунајтед со гол во 100 минута: Судијата свиреше крај, па се предомисли! (ВИДЕО)

Слободен печат