Три лица починаа од коронавирусот во Србија, 579 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија, уште три лица починаа како последица од инфекцијата со коронавирусот, со што вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 786, пренесе „Бета.рс“.

Како што рече заменик-директорката на Институтот Батут, Дарија Кисиќ Тепавчевиќ на прес-конференцијата, потврдено е присуство на вирусот кај 579 лица од 8.209 тестирани.

Човек со заштитна маска на прошетка низ Белград, Србија/Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Хоспитализирани се 530 лица, а на респиратори има 24 пациенти.

Стапката на смртност изнесува 2,06.

Од почетокот на епидемијата во Србија, тестирани се 1.271.455 лица, а вирусот е потврден кај 38.115 лица.

Извор: Бета.рс.

Прочитајте и...  Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје, следат Аеродром, Кисела Вода и Карпош

Поврзани вести

Лисица ги изненади скопјани 

Илинка Иљоска

Затвореник измачувал и убил педофил, сакал и да го изеде. Пред судијата рекол дека убаво си поминал

И.И.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Остави Коментар