Трамп: Зошто Светска Банка и позајмува пари на Кина, Пекинг е премногу богат

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја повика Светска Банка да престане со позајмувањето пари на Кина. Повикот доаѓа еден ден по одобрувањето на планот на Кина од страна на Светска Банка за позајмување на 1.5 милијарди долари со ниска каматна стапка до 2025 година.
Планот предвидува кредитиранњето „постепено да се намали“.
– Зашто Светска Банка и позајмува пари на Кина? Дали ова е можно? Кина има многу пари и ако има потреба од нови, тие ги создаваат. СТОП!-, напиша Трамп на твитер.
Од Светска Банка за Ројтерс изјавија дека позајмувањето пари на Кина драстично е опаднато како дел од договорот со сите акционери, вклучувајќи ги и САД. Светска Банка и позајми 1.3 милијарди долари на Кина во 2019 година, додека во 2017 година, и позајми 2.4 милијарди долари. Но падот на заемите на Светска Банка за Кина е премногу бавен според администрацијата на Трамп. Тие велат дека Пекинг е премногу богат и нема потреба од меѓународна помош.

 

Прочитајте и...  Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат