Трамп: Лично би го потпишал мировниот договор со талибанците

Неговиот коментар доаѓа по делумното примирје, кое вчера стапи во сила во Авганистан, откако САД и талибанците се согласија на еднонеделно „намалување на насилството”.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека лично би го потпишал мировниот договор со талибанците, доколку преговорите за прекин на 18-годишната војна во Авганистан бидат успешни.

– Да. Би го ставил своето име, истакна Трамп пред новинарите во Белата куќа пред да замине во официјална дводневна посета на Њу Делхи.

Неговиот коментар доаѓа по делумното примирје, кое вчера стапи во сила во Авганистан, откако САД и талибанците се согласија на еднонеделно „намалување на насилството”. Примирјето има за цел да создаде услови Вашингтон и талибанците да потпишат договор на 29 февруари во Доха, што ќе отвори пат за повлекување на американските војници по повеќе од 18 години војна во Авганистан.

Околу 13.000 американски војници се уште се наоѓаат во Авганистан, по интервенцијата на САД за соборување на талибанците во 2001 година.

Прочитајте и...  Андреевски: Непотизам на дело, таткото и синот Мицкоски преку Машински факултет наплатиле илјадници евра од проекти од државната ЕЛЕМ

Прочитај повеќе

СДСМ: Дурловски по третпат избега од дебата со Шекеринска

Слободен печат

Доверливиот материјал пристигна, право на глас во Куманово имаат 92.167 гласачи

Слободен печат

Стојаноска: Македонија ќе биде вратена во топ 10 земји во светот во водење на бизнис (ВИДЕО)

Слободен печат

Чулев: Ќе побарам помош од војската за запирање на влезот на мигранти

Слободен печат

Во Индија над 800 илјади луѓе заразени со Ковид-19

Слободен печат

Нема опасност по населението на Гевгелија, 13 мигранти се тестирани за ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицотакис му изрази поддршка на Вартоломеј за Света Софија

Слободен печат

Павле Трајанов: Без договорите со Грција и Бугарија далеку ќе бевме и од НАТО и од ЕУ

Слободен печат

Орбан го поддржа Мицкоски: Би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19

Слободен печат

Шахпаска: Не молчете кога е ваш ред да зборувате, секој глас е одлука (ВИДЕО)

Слободен печат

Чулев ги поздрави Турците на турски јазик (ВИДЕО)

Слободен печат