Тинејџерката избодена до смрт во Лондон

Убиство во Кројдон, Лондон / Фото: Marcin Nowak/LNP / Shutterstock Editorial / Profimedia

15-годишна тинејџерка денеска била избодена до смрт во Кројдон, јужен Лондон. Полицијата брзо го уапсила тинејџерот по убиството на девојчето. Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, изрази длабока тага поради овој случај и повика на сведоци да излезат.

Нападот се случил во близина на трговскиот центар Витгифт на патот Велсли. Полицијата и итната помош брзо пристигнале на местото на настанот. Сведоците опишаа како возачот на автобусот и една жена се обиделе да го реанимираат девојчето на тротоарот.

За жал, девојчето починало на местото на настанот околу 9 часот наутро.

Тинејџерот бил уапсен веднаш по смртта на девојчето, а покрената е истрага за убиство. Полицијата верува дека осомничениот можеби ја познавал жртвата, но се уште не се знае дали е осомничен за убиството.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, рече дека е „апсолутно уништен“ од убиството и вети дека ќе стори сé за да ја спречи епидемијата на напади со нож во Лондон. „Ветувам дека ќе работам деноноќно за да се стави крај на ова зло на напади во нашиот град“, рече Кан.

Жителите на Кројдон изразија загриженост и бес поради овој настан. „Ова е апсолутно одвратно и се почесто се случува на оваа област. Полицијата треба да интервенира“, изјави Џорџина Слејтер, жителка на Кројдон.

Градоначалникот на Кројдон Џејсон Пери изјави дека е „уништен од веста дека една тинејџерка која утрово беше избодена со нож во центарот на градот трагично почина“. Тој додаде дека локалната администрација целосно ќе се вклучи во полициската истрага и изрази сочувство до семејството на жртвата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот