Техничките и дополнителните министри на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе ја напуштат Владата?

Техничките и дополнителните министри од редовите на ВМРО-ДПМНЕ се подготвуваат утре да ја напуштат Владата, дознава „Слободен печат“ од партиски извори.

Според нашите информации ваквиот потег би претставувал солидарност, со поранешната министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи, која пред распуштањето на Собранието беше разрешена од својата функција.

Од ВМРО-ДПМНЕ официјално ги негираат ваквите информации. Според партискиот портпарол, Димче Арсовски, во партијата не станало воопшто збор за напуштање на Владата.

– Ако ја напуштиме техничката Влада, тоа автоматски би значело дека ќе треба да би бојкотираме и изборите – изјави Арсовски за „Слободен печат“.

Оваа информација е излезена од криминалната власт на Оливер Спасовски, вели Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

– За нивна жал Наќе Чулев нема да се повлече од Владата – изјави Наум Стоилоковски за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  „Емерџинг Јуроп": Придобивки на С. Македонија од членството во НАТО Алијансата

Пред распуштањето на Собранието, беше разрешена министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, на предлог на техничкиот премиер Оливер Спасовски, откако таа се појави на конференција во МТСП пред табла со името „Република Македонија”.

Денеска на владина седница беше одлучено, Ѓонул Бајрактар, заменикот на министерот за труд и социјалната политика, да ги презеде нејзините овластувања и одговорности во раководењето со Министерството за труд и социјална политика.

 

Прочитај повеќе

Контактите на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Слободен печат

Над 687.000 заразени од коронавирус во Европа, повеќе од 62.000 лица починаа

Слободен печат

СЗО: Многу добро да се размисли пред да започне ублажувањето на мерките

Слободен печат

„Емерџинг Јуроп”: Придобивки на С. Македонија од членството во НАТО Алијансата

Слободен печат

Османи: Oд оваа криза да излеземе уште посилни

Владата почнува информативни видеосесии КОВИД-19, прашања и одговори

Горан Наумовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Плунката може да содржи еден од симптомите на коронавирусот: На која боја на слузот треба да обратите внимание?

Слободен печат

„Космонаутот“ кој зема брисеви за коронавирус: Сите ни велат, чувајте се! (ФОТО+ВИДЕО)

Мирослава Бурнс

КОВИД – 19 го менува светот што го познававме до сега

Слободен печат

Град Скопје нема да постапува по опомените за данок на имот и фирмарина за 2019

Слободен печат

Понеделник втор ден Велигден, неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Слободен печат

Во Банско ќе се спроведе масовно тестирање со брзи тестови за коронавирус

Слободен печат