Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Според првичните сознанија на истрагата, причината за овој настан е експлозив кој бил прикачен на возилото со магнети, при што возачот и еден новинар починаа.

Две лица загинаа, а најмалку шест се повредени во денешната експлозија на приватен автобус што превезуваше вработени во една авганистанска телевизија во Кабул.

Според првичните сознанија на истрагата, причината за овој настан е експлозив кој бил прикачен на возилото со магнети, при што возачот и еден новинар починаа.

Експлозијата се случила за време на зголемен сообраќаен интензитет во вечерните часови, а засега ниту една милитантна група не ја презеде одговорноста за нападот.

– Можеме да потврдиме дека еден новинар и возачот починаа на лице место – рече Џавид Фархад, директор на телевизијата „Куршид“, но тој не дал други детали.

Во сличен напад минатата година, двајца вработени во истата телевизиска станица беа убиени, а двајца други беа повредени.

Прочитајте и...  Српските интелектуалци ќе формираат Собрание на слободна Србија

Новинарите честопати се мета на исламистички бунтовници

Новинарите во Авганистан честопати се мета на напади на Талибанците и другите исламистички бунтовници, а, според статистиката на организацијата „Репортери без граници“, во 2018 година дури 15 новинари го загубиле животот на тој начин.

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат