Tag : жител

Хроника

Во сообраќајка тешко повреден жител на велешко Богомила 

МИА Агенција
Во сообраќајка на автопатот Велес-Скопје, кај патарината Отовица што се случила вчера попладне, тешко е повреден 60-годишен жител на велешкото село Богомила. Шеесет годишниот С.Г...
Хроника

Жител на Кондово ѝ се заканувал на полицијата

Полицијата синоќа уапсила 28-годишник од скопското село Кондово. Тој со пиштол му се заканил на еден од полициските службеници, по што се обидел да го...
Вести Свет

Де Лука повторно „експлодира“: Дали си глупав или си будала? Постои некој на кого чавката му го испила мозокот!

Слободен печат
Гувернерот на италијанскиот регион Кампанија Винченцо Де Лука, чија популарност деновиве значително се зголеми поради неговите оригинални обраќања кон жителите од регионот за тоа како...
Хроника

Жител на тетовски Пирок повредил полицаец

Триесет и тригодишник од тетовски Пирок е уапсен по бркотница со полицијата за време на полициски час која почна во Гостиварско, а завршила во тетовско...
Вести Македонија

Жител на Чегране не ја почитувал задолжителната самоизолација

Жител на гостиварското село Чегране заработил кривична пријава, поради непочитување на мерката за самоизолација. Одделението за внатрешни работи Гостивар-Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гостивар до...
Хроника

По кавга повреден 55-годишен жител на делчевско село

МИА Агенција
По кавга помеѓу двајца жители, синоќа настрада 55-годишниот Д.И. од село Град. Очевидци велат дека настанот се случил во вечерните часови кај селската подавница, каде...
Хроника

Полицијата уапси тетовчанец со марихуана

Слободен печат
На 03.01.2020 во 21.50 часот, полициски службеници од СВР Тетово на ул.„Борис Кидрич” во Тетово го лишиле од слобода С.С.(31) од с.Долно Седларце, тетовско, затоа...
Хроника

Арачиновец во фиока си чувал бомба

Основното јавно обвинителство поднело обвинителен акт против жител на скопското село Арачиново кој е обвинет за незаконско поседување оружје и распрскувачки материи. Според ОјО, при...
Вести Економија

БОГАТСТВОТО СЕ КОНЦЕНТРИРА ВО ГОЛЕМИТЕ ГРАДОВИ: Расте јазот помеѓу богатите и сиромашните региони во ЕУ

Слободен печат
Разликата на БДП-то по глава на жител во паритетот на куповната моќ меѓу најбогатиот регион во Европа, Западен Лондон и најсиромашниот регион Екстремадура во Шпанија...
Хроника

Жител на Сопиште прегазен од товарно возило

Слободен печат
Педесет и две годишниот Т.К. од скопското село Сопиште здобил тешки телесни повреди, откако бил прегазен додека товарел товарно моторно возило во близина на неговата...