• жаир болсонаро

Лула го обвини Болсонаро дека стои зад нападот на владините згради

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва изјави дека е сигурен дека неговиот претходник Жаир Болсонаро е „мозокот“ на нападот на владините згради на 8 јануари во главниот град на Бразил. Лула да Силва додаде дека на овој начин Болсонаро сакал да изврши државен удар. „Денес сфаќам и го кажувам јасно и гласно: овој граѓанин …

Лула го обвини Болсонаро дека стои зад нападот на владините згради Read More »