Tag : зелени

Вести Економија

Зелените коридори ќе придонесат за поефикасни премини и помали загуби

Слободен печат
Идејата за зелени коридори, произлезена од земјите членки на ЦЕФТА, Европската унија и Западен Балкан, треба да придонесе за побрзи и поефикасни премини преку границите,...
Вести Свет

Клаус: Учеството на Зелените во новата австриска Влада е закана за Чешка

Слободен печат
Поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус смета дека учеството на Зелените во новата австриска Влада е закана за неговата земја. – Таа комбинација во владата е...
Вести Свет

Курц е уверен дека ќе постигне договор за коалиција со Зелените

Слободен печат
Лидерот на австриската Народна партија, Себастијан Курц е уверен во постигнување договор за коалиција со левичарските Зелени во јануари, повеќе од три месеци откако неговата...
Вести Свет

Курц денеска ги почнува коалициските преговори со Зелените

Слободен печат
Мандатарот за состав на идната австриска влада, лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП) Себастијан Курц и лидерот на Зелените, Вернер Коглер ги почнуваат денеска...
Вести Економија

Пазарџиите не смеат да бидат пензионери, а ќе плаќаат и лиценци

Слободен печат
Од 1 јануари наредната година треба да почне да се применува Законот за трговија зелените пазари чија примена беше одложена откако на почетокот на годинава имаше...
Вести Економија

Владата ќе потроши 783.000 евра за цвеќиња: НА ТЕНДЕРОТ СЕ ЈАВИЛ САМО ЕДЕН ПОНУДУВАЧ

Слободен печат
Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Северна Македонија на 17.06.2019 распиша тендер за одржување и уредување на зелени површини во Владата,...
Вести Македонија

Две македонски идеи наградени на регионалниот натпревар „Филантропија преку зелени идеи”

Слободен печат
Производство на био смарт ориз и мобилна апликација што ги наградува сите еколошки одговорни корисници се двете македонски зелени идеи што добија поддршка од 10.000...
Вести Скопје

Уредени нови зелени површини во Скопје

МИА Агенција
Екипите на Град Скопје хортикултурно уредија и реконструираа повеќе јавни зелени површини во различни делови од градот. На зелените плоштади и коридори е поставена мрежа...
Вести Македонија

Импресивна дигитална сторија: Скопје и Тирана стануваат еколошки градови

Слободен печат
Подобрување на функционирањето на градовите сé повеќе се гледа како најдобриот начин за постигнување на амбициите од Парискиот договор за климатски промени од 2015 година:...
Еспресо Мода

Меланија Трамп и Кејт Мидлтон ги прошетаа пролетните зелени фустани: Чиј модел е поубав?

Слободен печат
Првата дама на Америка и Војвотката од Кембриџ ги прошетаа своите пролетни фустани… Меланија Трамп (49) и Кејт Мидлтон (37) се појавија на два различни...